XV. Celoslovenský Trabantzraz 2016 – Ďatelinka pre Daniela

Zdroj článku: MyTuriec

Fotogalériu nájdete tu.

Video nájdete tu.

Výnimočnému Dankovi sa dobré srdcia vyzbierali na bicykel

Charitatívna zbierka trabantistov priniesla svoje ovocie. Danielko Droppa z Martina sa predsa len bude voziť na špeciálnom bicykli, ktorý mu pomôže ľahšie zvládať jeho ochorenia. Jeho príbeh oslovil veľa Turčanov s dobrým srdcom.

MARTIN. Vďaka veľkej podpore nielen Turčanov získa 12-ročný Danielko Droppa z Martina napokon svoj špeciálny bicykel. Príbeh chlapca, ktorý aj napriek svojim ochoreniam vyniká ojedinelými vedomosťami, chytil za srdce nejedného človeka. Daniel trpí okrem detskej mozgovej obrny trpí ešte Aspergeovým syndrómom, čo je forma autizmu.

Danko je však výnimočné dieťa. Miluje vedecké encyklopédie, číta klasických ruských autorov, vyzná sa v politike, počúva vážnu hudbu, má vynikajúci hudobný sluch, baví ho história a vďaka výbornej pamäti má dar i na jazyky.

Chlapcovi by v rehabilitácií pomohol bicykel v podobe ležadlovej trojkolky, vďaka ktorej bude môcť samostatnejšie fungovať. Krútenie a šliapanie do pedálov mu zároveň spevní svalstvo na nohách, keďže má navyše skrátené šľachy.

Ďatelinka ako odmena

Šikovného Martinčana sa preto rozhodli podporiť i slovenskí trabantisti a nedávny 15. ročník Trabant zrazu, ktorý sa konal v Martine, venovali charitatívnej akcii práve pre Danielka Droppu. Tento rok na zraz prišlo až 81 veteránov a ich majiteľov.

Stretnutie sa konalo na martinskom námestí, kde mohol každý chlapca podporiť zakúpením symbolickej ďatelinky, ktorú potom nalepil na nástenku.

„Cieľovú sumu na kúpu bicykla pre Daniela sme napokon vyzbierali, čo nás veľmi teší, pretože táto charitatívna myšlienka dávala 15. ročníku Trabant zrazu hlbší zmysel. Mám radosť z podpory, ktorú nám Turčania a mesto Martin prejavili, lebo účastníci akcie zaplnili naozaj celé námestie,“ spokojne zhodnotil priebeh podujatia organizátor Miroslav Farkaš, ktorý spolu s ostatnými šoférmi veteránov absolvovali spanilú jazdu Turcom. Previezli sa Jasenskou dolinou, Turčianskym Jasenom, Dražkovcami či mestom Martin, kde navštívili aj Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.

Prejavy spolupatričnosti

Z úspechu charitatívnej akcie mala veľkú radosť i rodina Droppovcov.

„Naozaj sme nečakali, že sa podarí vyzbierať peniaze na Dankov bicykel, ba dokonca, že nám ešte ostane pekná čiastka, ktorú venujeme občianskemu združeniu Sposa Turiec na pomoc autistom. Sme nesmierne vďační, že sa našlo toľko ľudí s dobrým srdcom, ktorí nás podporili. Veľmi si to vážime,“ otvorene priznala Dankova mama Janka Droppová.

Ako ďalej dodala, zmedializovanie ich príbehu im prinieslo našťastie pozitívne a žičlivé reakcie okolia.

„Ozvalo sa nám veľa ľudí so srdečnými odkazmi, že našej rodine držia palce a fandia nám, čo ma príjemne prekvapilo. Spoznávajú nás aj v predajniach a chcú Dankovi pomôcť. Napríklad v očnej optike dostal zdarma dioptrické sklíčka do nového rámu, v opravovni obuvi mu bezplatne zreparovali topánky, za čo sme nesmierne vďační. Každá pomoc či slová povzbudenia sú pre nás vzácne,“ vyslovila sa Janka Droppová.

Keďže nový bicykel musia Dankovi vyrobiť na mieru, ešte si pár týždňov počká, kým sa na ňom prevezie.

„Teším sa na nové zážitky, keď si vybehneme do prírody. Bude to pre mňa nová skúsenosť,“ zhodnotil 12-ročný chlapec.

 

Leave a comment